چهار قدم برای داشتن امضای هنری خاص

امضاها باتوجه به سلایق افراد دارای سبک‌های متفاوتی مانند رسمی و هنری هستند که هر کدام دارای برخی ویژگی‌های ظاهری می‌باشند. درواقع سبک امضا متد و روشی است که افراد آن را می‌سازند و به نام خود ثبت می‌کنند. در مطلب “تفاوت انواع امضاها” به تفصیل در مورد انواع امضا و تفاوت‌های آن‌ها پرداختیم. امضای هنری امضایی است که معمولا هنرمندان از آن به‌عنوان نمادی برای معرفی کارهای خود و نشان دادن حق کپی رایت اثر استفاده می‌کنند. در ادامه با معرفی 4 مرحله به شما یاد می‌دهیم که چگونه امضایی هنری مناسب با سبک خود داشته باشید. پس اگر شما نیز علاقه‌مند به داشتن امضای هنری خاص هستید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

قدم اول – داشتن امضای هنری خاص

در این مرحله باید سه سبک هنری و یا سه هنرمند موردعلاقه خود را مشخص کنید. شما حتی می‌توانید از ترکیب افراد و آثار نیز در این مرحله استفاده کنید. همچنین می‌توانید انتخاب خود را از میان سبک‌های هنری سه بعدی مانند مجسمه سازی، عروسک سازی و… نیز انتخاب کنید. اما توجه داشته باشید که حداقل دو مورد از موارد انتخابی شما از بین سبک‌های هنری و یا هنرمندان دو بعدی باشد. متفاوت بودن سبک‌ها نیز مهم است. از انتخاب سبک‌های تکراری بپرهیزید و موارد مورد علاقه خود را از زمینه‌های مختلف انتخاب نمایید.

قدم دوم – داشتن امضای هنری خاص

برای اینکه بتوانید این مرحله را به درستی پشت سر بگذارید باید زمان زیادی برای آن صرف کنید. در این مرحله باید یک اثر هنری از بین سبک یا فرد انتخابیتان را برگزینید که به نظر شما این اثر هنری بهترین اثر هنرمند مورد علاقه شماست و یا اثری که در سبک انتخابیتان فوق‌العاده عمل کرده است. دقت داشته باشید که معیار انتخابتان باید صرفا سلیقه و علاقه خودتان باشد.

قدم سوم – داشتن امضای هنری خاص

در مرحله سوم موارد انتخابیتان را پیش روی خود گذاشته و به دقت به آن‌ها نگاه کنید. مسلما در هر تصویر یک نکته بسیار مهم و زیبا نهفته است که نقطه قوت آن محسوب می‌شود. با نگاه کردن به هرکدام از تصاویر سوالات زیر را از خود بپرسید:

  • چه چیز خاصی در این تصویر نظر شما را به خود جلب کرده است؟
  • چرا آن نکته خاص نظر شما را بیشتر از سایر نکات جلب نموده؟
  • چگونه از آن نکته خاص در این اثر هنری استفاده شده است؟

در این مرحله دقت و حوصله حرف اول را میزند. به‌طور مثال وقتی هنرمندی مجسمه ساز را به‌عنوان هنرمند موردعلاقه خود انتخاب می‌کنید باید در مورد او تحقیق کنید. خوب دقت کنید و ببینید چه ویژگی، توانایی یا اثر این هنرمند باعث علاقه‌مندی شما به او شده است. همین امر در مورد آثار هنری نیز صدق می‌کند. دقت داشته باشید که کدام یک از ویژگی‌هایی مانند رنگ، سایه، خطوط، سبک و… بیشتر توجه شما را جلب کرده و باعث علاقه‌مندی شما به آن اثر شده است.

ممکن است در این مرحله احساس کنید که نویسنده خوبی نیستید و توان بیان چیزهایی که در ذهنتان می‌گذرد را ندارید. اما توانایی توضیح یک اثر هنری و به نوعی شرح آن برای سایرین یکی از اصلی‌ترین توانایی‌های یک هنرمند محسوب می‌شود. دقیقا براساس این توانایی است که یک هنرمند می‌تواند آثار خود را به فروش برساند. در غیر اینصورت سایرین ممکن است با عدم درک آثار هنری شما علاقه‌ای به خرید آن نشان ندهند. پس تمرین کنید تا بتوانید احساسات خود را در مورد آثار هنری خود و دیگران به خوبی بازگو کنید.

قدم نهایی

در این مرحله عناصری را که در مرحله قبل به دست آورده‌اید را با یکدیگر ترکیب می‌کنید تا بتوانید اثر هنری منحصربفرد و مخصوص خودتان را ایجاد کنید. درواقع شما با استفاده ترکیبی از عناصر انتخابی خود می‌توانید در موضوع موردنظرتان اثری خاص را خلق نمایید. یعنی شما سبک موردنظرتان را از هنرمند شماره 1 که به سبک او علاقه‌مند بودید انتخاب می‌کنید. نوع رنگبندی را از سبک هنرمند شماره 2 برمی‌دارید و به همین ترتیب با ترکیب عناصری از هنرمندهای مختلف نهایتا به اثری خاص که براساس علایقه خودتان ساخته شده است می‌رسید.

برای ساخت یک امضای هنری که خود به تنهایی اثری هنری نیز محسوب می‌شود نیاز است که تمامی این مراحل را طی کنید تا بتوانید امضایی مطابق با علاقه و روحیات خود داشته باشید. توجه داشته باشید که هنر نیز مانند سایر رشته‌ها در کنار علاقه نیازمند تلاش زیاد نیز هست. اگر تلاش‌های شما بصورت مرتب ادامه پیدا کند به مرور زمان شاهد پیشرفت خود در زمینه موردنظر و هرچه بهتر شدن آثارتان نیز خواهید بود.

سخن پایانی

باتوجه به کاربرد امضای هنری، انتخاب نوع امضا بسیار اهمیت دارد. چراکه یک هنرمند از این امضا در زیر آثار هنری خود استفاده می‌کند و به همین دلیل باید طوری انتخاب شود که علاوه‌بر زیبایی و جذابیت بصری نمادی خاص برای خالق اثر باشد و مردم با دیدن آن امضا متوجه شوند که خالق این اثر هنری دقیقا چه کسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟